Haberler

Astakos Haber Röportajı / Acurman: Bu şehirde kökleri olan bir insanım

CHP Milletvekili adayı Anıl Acurman, “Ben bu şehirde kökleri olan bir insanım. Kandıralıyım, İzmit’te büyüdüm. Serdar’a, Kozluk’a gidiyorum, o kadar çok tanıdığım yüz var ki. Yeşilova, Yenişehir ve Tavşantepe bölgesinde inanılmaz ilgiyle karşılanıyorum. İnsanlar beni görünce, ‘İşte bu bizden biri’ diyor” dedi

 

CHP Kocaeli 5. sıra milletvekili adayı Av. Anıl Acurman gazetemize bir ziyarette bulunarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aday gösterildiği günden bu yana sokakta olduğunu ve çalışmalar yaptığını belirten Acurman, “Biz yola çıkarken açıkçası şunu düşündük. Biz partinin aday gösterip vitrine çıkardığı 13 tane insanız. Hiç birimiz sıralamaya bakmandan partimizin bayrağını taşıyoruz. Ben kendi adıma konuşursam, öncelikle adaylığın hakkını vermeye, layıkıyla bu süreci götürmeye çalışıyorum. 5. sıradan aday gösterilmem benim için harika bir yer. Bu yaşta bir insan için iyi bir yer. Ben bu şehirde kökleri olan bir insanım. Kandıralıyım, İzmit’te büyüdüm. Bu şehrin çocuğu olmamız nedeniyle bize bu yeri verdiklerini düşünüyorum. Genel merkez gençliğe çok önem veriyor. Biz sahada genç olmanın faydalarını da görüyoruz. Her gittiğimiz yerde bunun avantajları oluyor. Klasik siyasetçi anlayışı insanlarda bir antipati doğurmuş” dedi.

KÖYLERDE BEBEK DOĞMUYOR

Sahaya çıkarak insanlara dokunmanın çok önemli olduğunu belirten Anıl Acurman, “İnsanların ne istediğini gerçekten sahada anlayabiliyorsunuz. Bugün iktidarın en büyük handikapı Saraydan izlemedir. O biz de yok. Halkla iç içe yaşıyoruz, aynı sorunları yaşıyoruz. Sahada insanlardan veri toplama imkanı buluyoruz. Ama yine de seçime az bir süre kaldığı için Muharrem İnce’nin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingleri, televizyon programları ve reklamlar çok daha etkili oluyor. Ama şunu da gözden kaçırmamak lazım, köylerde saha çok çok önemli hale gelmiş. Gittiğimiz köylerde görüyoruz, 40 yaşın altında köylerde insan kalmamış. Oradaki abilerimiz, ablalarımız bize köylerinde artık çocuk doğmadığını söylüyor. İşte köydeki insanlara ulaşmanın en etkili yolu onların yanına gitmek, onları dinlemek. Köylere gittiğimde, bizim partilimiz olmayan insanların fikirlerinin daha yumuşadığını gözlemliyorum” diye konuştu.

BURALI OLMAM AVANTAJ OLDU

Kandıralı olmak ve İzmit’te büyümüş olmanın kendisine avantaj sağladığını da belirten Acurman, “Mesleğin getirdikleri, kentte yaşamanın, buralı olmanın getirdiği olumlu şeyler var. Bugün Serdar Mahallesi’ne, Kozluk Mahallesi’ne gidiyorum, o kadar çok tanıdığım yüz var ki. Ben bu kentin unutulmuş denilen bölgelerine gidip, insanların elini rahatça sıkabiliyorum. Kandıralı ağırlıklı olan Yeşilova, Yenişehir ve Tavşantepe bölgesinde inanılmaz bir şekilde ilgiyle karşılanıyorum. İnsanlar beni görünce, ‘İşte bu bizden biri’ diyor. AKP’nin listesine bakın, insanların bizden biri dediği kimse yok.  Bu insanlarda bir sahip çıkma dürtüsü veriyor. O yüzden ben sahada çok rahatım. Meslekte 10 yılımı bitirdim, bu süreçte 2 bin insanın vekilliğini yürüttüm’’ şeklinde konuştu.

İNCE ALANI DOLDURACAK

CHP’nin Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı göstermesinin çok doğru bir karar olduğunu belirten Acurman, “Bu ülkede geçmişte sağ partilere oy veren insanların da ilgisini çekti. Ülkede bir değişime ihtiyacın olduğunu düşünen insanlar Muharrem İnce’nin harika bir alternatif olduğunu düşünüyor. Ve arkasında duruyorlar. Biz sahada bunu görüyoruz. Bugün Muharrem İnce’nin hiçbir afişinde CHP’nin logosunu göremezsiniz. Bizim amacımız bir halk cumhurbaşkanı yaratmaktır. Bu ülkenin şu anda en çok ihtiyacı olan bir şemsiye altında toplanmaktır. İşte bunu Sayın İnce sağlayacak. Partizanlıktan uzak, bu ülkeyi toplamak için gelecek aday Muharrem İnce’dir. Yarın Sayın İnce, İzmit’te bir miting yapacak. Bizim bütün miting afişlerimiz yırtılıyor. Korkunç bir saldırı var. Billboardların hepsini kapatmışlar. Hepimiz bunu görüyoruz. Böyle bir ortamda bile miting alanının dolup taşacağına inanıyoruz. İnsanlar Sayın İnce’ye yürekten bir sevgi gösteriyor. Kimseyi zorla alana götürmüyoruz. Ben Kocaelililerin o insanı dinlemek için kendilerinin isteyerek geleceğine inanıyorum. Görüyorum, insanlar Muharrem İnce’nin bir gün önce yaptığı mitigini açıp bir daha izliyor. Hem de keyifle izliyor” dedi.

SOSYAL DEVLETİN GEREĞİ

Seçimlere çok bir zaman kalmadığını ve son güne kadar yoğun bir şekilde çalışacaklarını belirten Acurman, “İnsanlarımızın açlığa bile şükür eder hale geldiği bir ülkedeyiz. İlk özgürlük halkası siyasi özgürlük halkası değildir. Din özgürlüğü de değildir. İlk özgürlük halkası insanın her gün 2 bin kaloriyi alabileceğini bilmesi, bir iş sahibi olabilmesi ve bir ev sahibi olabileceğini bilmesidir. Yani başınızı sokacağınız bir dam, çalışacağınız bir iş ve her gün ailenin her ferdine 2 bin kalorilik bir yemek imkanı. İlk özgürlük halkası budur. Bu ülkede bu çağda bunu sağlayamamışız. Bu temel şeydir. Biz artık bu sorunları çözüp başka şeylerden bahsetmek istiyoruz. Biz sanattan, huzurdan, bilimden bahsetmek istiyoruz. Biz anlatıyoruz insanlara, diyoruz ki iktidara gelirsek asgari ücreti 2 bin 200 TL yapacağız. Kömür dağıtmakla olmaz bu işler. Biz diyoruz ki iktidara gelirsek bir aile sigortası yapacağız. Ve bu para kadının hesabına yatacak. Bunlar ilk basamaktır. Bu büyük bir olay değildir. Sosyal devletin gereğidir. Biz insanlara özgürlüğün ilk basamağını kuracağımızın sözünü veriyoruz” diye konuştu.

SAKARYA BİZDEN DAHA İLERİ

İzmit’in gözde bir kent olmaktan çıktığını ve yerel iktidarın son derece başarısız olduğunu belirten Acurman, “Bunlar denize biraz kokuyla bakıyor, antipatiyle bakıyor. Bir şehrin en güzel yeri denizle buluştuğu alanlardır. İzmit’te bakın deniz kenarına otopark yapmışlar. Türkiye’de bunun örneği var mıdır acaba. İnsan şehrin en güzel yerini otapark olarak değerlendirir mi? Böyle bir vizyonsuzluk olur mu? Başiskele’ye bakın. Yeşilin içinde bir kent. Gün geçtikçe betonlar ormana doğru dayanıyor. Belediye sürekli imar izni veriyor. Elbette imar verilmesin demiyorum ama bu bir plan çerçevesinde olur. Yeşili yok ederek bu iş olmaz. Bir ekosistemi var oranın. Bu taraf zaten bitti. Bahçeşme’de mezarlık dışında yeşil alan kalmadı.  Bu günün Sakarya’sı bizden daha ileride. Biz 10-15 sene önce belediye başkanı ihrac eden bir kenttik. Hatırlayın Sayın Sefa Sirmen, İstanbul Belediye Başkan adayı olmuştu. Biz artık hiçbir Anadolu kentinde İzmitliyiz diye övünemiyoruz. Altyapısıyla üstyapısıyla bitirilmiş bir kentteyiz. Bu kentin belediye anlamında da bir değişime ihtiyacı var’’ şeklinde konuştu.

GENÇLİK KORKUTULUYOR

Ülkede bir korku toplumu yaratıldığını ve gençlerin de bundan nasibini aldığını belirten Anıl Acurman, “Bu ülkenin gençlerinin çok büyük bir kesimi internete ulaşıyor. Bu internete ulaşan insanların herhangi bir şekilde seslerini çıkarttıklarını göremiyoruz. Yapılan istatistikler bunu gösteriyor. Gençlerin yüzde 98’i internette en ufak siyasal paylaşım yapamıyor. En basit cümleler cumhurbaşkanına hakaret olarak algılanıyor. Bir korku toplumu yaratılmış durumda. Bu korku toplumunu yıkmak zorundayız. Gençlik çok önemli. Yapılan ankete göre gençler çevrelerini, toplumu değiştirebileceklerine inanıyor. Kendilerinde o gücü görüyor. Ben de diyorum ki bir genç aday olarak; gelin değişime başlayalım. Gelin yola çıkalım. Parti işi bir kenara gençliğin sesini duyurmaya ihtiyacı var. Ben bu göreve talibim” dedi.

 

Kaynak: Astakos Haber (Ergün DEMİR)

http://www.astakoshaber.com/haber/siyaset/acurman-bu-sehirde-kokleri-olan-bir-insanim/13087.html