Haberler

Kamyoncu Esnafının Sorununu CHP Dinledi

15 Ocak 2020 Yorum Yok

S.S 4 Nolu Kullar Goodyear Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı İsmail Özkar’ın kamyoncuların sorunlarını dile getirmesi ve “Çözülmezse kontak kapatırız” demesinin ardından CHP’liler Özkar’ı dinledi. Milletvekili Tarhan, “Konuyu meclise taşıyacağım” dedi.

S.S 4 Nolu Kullar Goodyear Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri kamyoncuların büyük bir çıkmazın içinde olduğunu ifade ederek hükümete tepki göstermişti. Özkar, sorunlarını anlattıktan sonra CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Başiskele İlçe Başkanı Anıl Acurman’la birlikte Kullar Goodyear Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ni ziyaret ederek, “Sorunlarınızın çözümü için çalışacağız” dedi.

Konuşmasında Özkar, “Akaryakıt, trafik sigortası, KDV ve diğer her türlü vergilerin ağırlığı sebebi ile kamyoncu esnafı can çekişmektedir. Bu sıkıntıların giderilmesi için canla başla mücadele edip sesimizi çözüm mekanizmalarına iletmek istiyoruz. Takograf sürüş süresi 12 saat olmalı. Yoksa mevcut şartlarda araçlarda iki şoför çalıştırmak zorunda oluruz ki, bir şoför ile geçinemez iken iki şoförün maliyeti nasıl karşılansın? Veri ve yük bildirimleri, yükü gönderen ve alan firmalar tarafından yapılmalıdır.

TARTIM FARKLILIKLARI DENETLENMELİDİR

C1 belgeli araçlar denetlenerek yurt içi taşımacılığı engellenmelidir. K1 yetki belgeleri 3. şahıslara devredilebilmeli ve yetki belgeli mevcut araçların plakaları sabitlenip değer kazanmalıdır. Karayolları kantarlarındaki tartım farklılıkları ivedilikle denetlenip düzeltilmelidir. Bu konuda kamyoncu esnafı çok mağdur olmaktadır. Trafik sigortalarında nakliyeci esnafına indirim uygulanmalı çünkü mevcut fiyatlar aşırı fazladır. ICA otoyol ücretleri sürekli bu yolda çalışan kamyon ve tırlar için ivedilikle düşürülmelidir. 2008 yılında çıkan TON/KM uygulaması bir an önce yürürlüğe girmelidir” ifadelerini kullandı.

MECLİSE TAŞIYACAK

Milletvekili Tarhan, kamyoncuların sorunlarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, “Biz CHP olarak bu konuda elimizden geleni yapacağız. Kamyoncuların çok haklı istekleri var. Mecliste bu konuyu gündeme getirerek sorunun çözümü konusunda iktidarı uyaracağız” ifadelerini kullandı. İlçe Başkanı Acurman da, Başiskele’de çok sayıda kamyoncu esnafı olduğunu ifade ederek, “Onların talepleri bizim taleplerimizdir” dedi.